„ŚWIADOMI I BEZPIECZNI”: EDUKACJA O PRAWACH OFIAR I WYSTĘPUJĄCYCH ZAGROŻENIACH

Celem kampanii jest edukowanie o różnych rodzajach przestępstw, ze szczególnym uwzględnieniem ważności ochrony ofiar, wskazując na wieloaspektowe podejście do zwiększania świadomości i wspólnego bezpieczeństwa. Projekt jest skierowany zarówno do nauczycieli, jak i uczniów oraz ich rodzin.

W ramach kampanii obejmującej dwanaście tematów, zespół wybitnych specjalistów opracował materiały dydaktyczne i filmy, stanowiące kluczowe narzędzia w edukacji młodzieży:

  1. Obszar CBRN – przestępstwa związane z bezpieczeństwem chemicznym, radiologicznym, nuklearnym, biologicznym.
  2. Terroryzm.
  3. Cyberprzestępczość, zagrożenia wynikające z użytkowania Internetu.
  4. Handel ludźmi i przestępczość narkotykowa, wymiary transgranicznej przestępczości zorganizowanej.
  5. Przemoc domowa.
  6. Przestępstwa w szkole – wiktymizacja dzieci.
  7. Przestępcze wykorzystywanie osób starszych i dyskryminacja ze względu na wiek.
  8. Przestępstwa z nienawiści.
  9. Pranie brudnych pieniędzy, przestępczość korupcyjna.
  10. Przestępstwa przeciwko środowisku.
  11. Przestępstwa komunikacyjne.
  12. Zachowania suicydalne (samobójstwa).

Materiały dydaktyczne zostały zaktualizowane o najnowsze dane i badania oraz wypowiedzi specjalistów i autorytetów z danego tematu. Opracowane są w taki sposób, aby dostarczały gotowe scenariusze do prowadzenia lekcji przez nauczycieli np. podczas godziny wychowawczej. Systematyzują wiedzę, ułatwiają proces nauczania i czynią go bardziej interesującym i atrakcyjnym, co w dobie dzisiejszej multimedializacji ma ogromne znaczenie zwłaszcza dla młodzieży, którą nie łatwo jest zainteresować tematami zagrożeń otaczającego nas świata w obliczu zagrożeń wojennych i terrorystycznych.

Filmy edukacyjne w ciekawy i przystępny sposób prezentują i omawiają kluczowe zagadnienia każdego z tematów; siła przekazu wzmocniona jest odpowiednim podkładem wizualnym i nierzadko też dźwiękowym, co jest szczególnie ważne w pracy z młodzieżą, która powszechnie korzysta z cyfrowych form przekazu. Treści zaprezentowane w filmach mają duży wpływ na emocje, co nie pozwala pozostać wobec nich obojętnym, co jednocześnie ułatwia wzmożenie zainteresowania a tym samym zrozumienie i zapamiętanie omawianych tematów.

Dzięki opracowanej przez nas metodzie prowadzenia zajęć uczniowie mogą bardziej angażować się w proces nauki, aktywnie uczestniczyć w zajęciach, brać udział w dyskusjach, analizach wyników, a także podejmować próby wskazywania prawidłowych postaw. Rozwijanie empatii i umiejętności analizy problemów społecznych jest szczególnie ważne w kontekście praw ofiar i popełnianych przestępstw.

Ten rodzaj prezentacji omawianego zagadnienia ma zaciekawić i pokazać drogę do samodzielnego zdobywania wiedzy, co w dalszej perspektywie pozwala na dalszy rozwój umiejętności samokształcenia.

Zespół opracowujący przedstawione materiały miał na celu wsparcie nauczycieli, którzy pełnią rolę przewodników po współczesnych, jakże trudnych wyzwaniach społecznych, realizując istotny, z punktu widzenia społecznego, proces nauczania młodzieży, prowadzący nie tylko do osiągnięcia odpowiedniego poziomu edukacji, ale i wypracowania właściwych zachowań i reakcji społecznych. Dziś edukacja staje się bardziej wielowymiarowa i odpowiada na potrzeby uczniów, żyjących w dynamice zmieniającym się świecie pełnym coraz to nowych wyzwań i zagrożeń.

Program Kampanii przygotowali:

  • Redaktor naukowy cyklu prof. dr hab. dr h.c. Brunon Hołyst
  • Asystent wsparcia psychologicznego dr hab. Andrzej Hankała
  • Asystent wsparcia dydaktycznego prof. dr hab. Andrzej Bałandynowicz
  • Redaktorzy wiodący obszaru tematycznego – pracownicy naukowi z wieloletnim doświadczeniem specjalizujący się w prezentowanej tematyce i ugruntowanym dorobkiem naukowym.
  • Konsultanci merytoryczni ds. naukowych – pracownicy naukowi.
  • Konsultanci merytoryczni ds. praktyki policyjnej - policjanci z wieloletnim doświadczeniem specjalizujący się w prezentowanej tematyce realizujący poruszane zagadnienia w pracy codziennej.